Tam, kde končí skály

18.12.16 T&T 0 Comments

CHRÁM ULUWATU | JIMBARAN BAY |

Nebudu slaboch a přiznám, že nás těla po surfování bolela jako ďas, ale objevil se závažnější důvod, proč jsme druhou lekci nakonec zrušili – nechvalně známé „Bali belly“, prostě cestovatelská nevolnost. Nebyli jsme zas tak neopatrní, vodu z kohoutku jsme nepili a nejedli úplně náhodná jídla z ulice, ale přece jen celková změna stravy, množství džusů z místního ovoce omytého obyčejnou vodou… Průvodce tvrdil, že výroba ledu je kontrolovaná a jednou jsme dokonce opravdu viděli kamion, který pytle s ledovými kostkami dovážel, ale i ten mohl být určitě na vině. Neberte to proto na lehkou váhu a raději buďte připravení – ani dvě předchozí návštěvy Číny mě očividně nezocelily. Celá patálie trvala doslova 24 hodin a opravdu nám tak zle snad nikdy nebylo, ale přežili jsme a žehnali rehydratačnímu roztoku.

Cestovní nemoc nám ale překazila několik plánů, i když můžeme rozhodně děkovat, že se nestalo něco mnohem horšího a nemuseli jsme trpět při přejezdech do nového ubytování nebo rušit zakoupené výlety. Vypadlo nám proto z programu objevování prý nejkrásnějších pláží na samém jihu Bali (Padang Padang, Dreamland beach a další) a taky jsme v pudu sebezáchovy jednoznačně zrušili půjčení motorky, s pomocí které jsme se chtěli dopravit na chrám Uluwatu a Tanah Lot. Zpětně musím konstatovat, že nás tohle vlastně zachránilo – první jízdu na motorce jsme kvůli tomu absolvovali v poměrně klidném Ubudu namísto zběsilého hlavního města, kde by to byla vyložená sebevražda. Představte si takovou tu naši typickou špičku před osmou ráno a po čtvrté hodině, kdy všichni putují do práce… a protáhněte ji na celý den, na každou minutu! Šílenost. Jedno z nejlegračnějších povolání, s kterým jsme se za dovolenou setkali, byl „vyjížděč z parkoviště“ – chlápek, který mává červenou tyčkou nebo vlajkou (modlíc se, aby ho nezajeli), a upozorňuje tak všechny ostatní na řidiče, který se pokouší opustit parkoviště a zařadit se do provozu. Rozhodně nejlepší postavení tu pak mají motorkáři, není divu, že skútrů jsou všude desítky a stovky – přesně v této zácpě skútry odvážně odbočí a bez jediného zaváhání auta předjíždí po chodníku pro pěší. Posledním účastníkem provozu jsou psi – na rozdíl od ostatních jsou naprosto stoicky klidní, leží uprostřed cesty a vůbec je nezajímá, že je všichni musí objíždět.

V pondělí po snídani jsme ještě odpočívali, ale už jsme začali spřádat nesmělé plány na odpoledne. Náš poslední den v Seminyaku jsme chtěli aspoň jakžtakž za daných okolností zúročit. Nakonec jsme s pomocí recepční a internetu vybrali Bali Golden Tour, které mělo skvělé recenze a volno na odpolední soukromou tour na Pura Luhur Uluwatu (375 000Rp na osobu). Museli jsme program zredukovat na jeden z vybraných chrámů a tenhle skvost na útesu při západu slunce to zkrátka vyhrál. Řidič naší výpravy nám dokázal, jak na Bali (ne)funguje vnímání času – měl nás vyzvednout o půl čtvrté, ale jaké překvapení, když na nás sotva po půl třetí bušila recepční a my se překvapeně hnali na výlet.

Zhruba po hodině a čtvrt strávené v klasické zácpě jsme se blížili k cíli. Krajina se konečně rozvolnila, poprvé nám z dohledu zmizelo město a místo něho se objevily krávy a lesy.

Vstup do chrámu stál 30 000Rp (cca 60Kč) a bylo povinností se obléct do sarongu. Zatím jsme neměli příležitost koupit si vlastní, takže jsme využili možnosti půjčení a taky hodné paní, která nám ho zavázala, jinak bychom s ním šermovali snad do dneška. Povím vám, obléct si dlouhatánskou sukni z těžké látky je v tom vedru fakt lahůdka! Ale oslnění krásou okolní scenérie jsme na nepříjemné pocity brzy zapomněli. Je dost důležité vědět, že do balijských chrámů je zakázané vstupovat, pokud nejste věřící (hinduista) a smíte se pohybovat pouze po okolí. Mimoto tedy mají zákaz přístupu na posvátnou půdu taky ženy, které právě menstruují, ale upřímně by mě zajímalo, jak to kontrolují :D Abych řekla pravdu, balijské chrámy jako takové mě až tak zásadně neoslovili, možná proto, že zkušenost s čínskými svatyněmi a paláci je prostě neporovnatelná, možná proto, že jako chrám vypadá v podstatě každý lepší dům ve městě. Ale Uluwatu je postaven na tak dokonalém místě, že mu to prominete. Jeho název totiž pochází z ulu, což znamená „konec pevniny“ a watu, slova pro „skálu, kámen“. Obrovská zelená skaliska, o která se hlasitě rozbíjí oceán, a v dálce nad vodou zapadá slunce. Můžete si přát něco víc? Vlastně můžete – aby zmizely všechny místní opice. Myslím, že kdo se někdy plánoval vydat na Bali nebo obecně tímto směrem, přečetl si už příběhů o opičácích dost a dost. Říkám vám, věřte tomu. Dokážou se dost nepozorovaně vyplížit z lesíků podél stezky a najednou vám ukradnou čepici/brýle/lahev vody/doplň-si. Lahev umí dokonce odšroubovat a napít se z ní. Četla jsem dokonce informaci o tom, že opice ukradené cennosti dealují s lidmi za jídlo, ale to mi už připadá jako velké scifi. Kdo ví! Buďte pořád ve střehu, hlavně pokud fotíte a nevnímáte svět kolem sebe. Když jednomu chlapíkovi před námi sebrala sluneční brýle, aktivně po loupežníkovi chmátl a měli jste vidět ten zuřivý výraz a vyceněné tesáky! To fakt riskovat nechcete.

V chrámu Uluwatu je taky možnost zhlédnout tradiční tanec kecak, ale ten jsme plánovali navštívit až v Ubudu a navíc jsme raději pozorovali západ slunce u skaliska s chrámem, než pódium se zaplacenými tanečníky. Jakmile ta báječná přírodní podívaná skončila (slunce na Bali zapadá dost brzy, už kolem šesté, takže vám to výrazně zkrátí čas na denní objevování ostrova), vypátrali jsme našeho řidiče a nechali se odvézt na Jimbaran bay. Rybí restaurace na pobřeží jsou totiž věhlasná záležitost a kamarádka, která tu už na jaře dovolenkovala, mi to doporučila jako jeden z nejlepších zážitků. Mysleli jsme si, že si restaurace sami obejdeme a pak se nějak rozhodneme, ale to by nesměli být všichni Balijci takoví profi obchodníci – řidič nás vysadil přímo do nějakého nasmlouvaného podniku. Ale co, stejně vypadaly všechny jeden vedle druhého úplně stejně. Nechtěli jsme si objednávat nic opulentního, takže jsme si vybrali rybu s názvem Red Snapper a Tom si u pultu sám ukázal na jednu, kterou nám posléze připravili. Posadili jsme se ke stolu na pláži, bosá chodidla zabořená v písku, moře šplouchalo asi tři metry před námi, na pódiu Balijky tančily legong a po chvilce začal v dálce vybuchovat ohňostroj. Opravdu night to remember.

Náš pobyt v Seminyaku jsme zakončili opravdu kouzelnou atmosférou, která nechala zapomenout na jakoukoliv nesnázi. Do postelí jsme ale uléhali s pocity zvědavosti a očekávání, jaké asi bude zítřejší stěhování. A kam? No přece do Ubudu! Rýžové plantáže, těšte se na nás!

0 komentářů:

One, two, three, surf!

16.11.16 T&T 0 Comments

SURFOVÁNÍ | DENPASAR - BALI ART FESTIVAL |

Po brzkém sobotním vstávání následovala výprava na pláž, tentokrát ale za trochu jiným cílem – surfování! Už doma jsme stoprocentně věděli, že si tuhle aktivitu chceme vyzkoušet, Bali je jednou z top destinací pro surfaře a na každé internetové stránce i v průvodcích najdete informace o nejlepších spotech, nejlepších surfařských školách a dalším. My vybírali dopředu z pohodlí domova – věděli jsme, že půjčovat si naslepo prkno je hloupost, zrovna tak jsme nechtěli nějakého náhodného pouličního kluka, který se nám bude chvíli věnovat, i když podle cestopisů to lidé využívají často. Ve středisku moudrosti všech cestovatelů (čti Tripadvisor) jsme podle recenzí vybrali Santai Surf School. 
A rozhodně jsme nešlápli vedle, právě naopak!
- nemají internetové stránky, pouze FB, kde vám na dotaz zašlou info a ceník
- nabízí polo-soukromé (1 instruktor na 2-3lidi) nebo dražší privátní lekce (jeden na jednoho)
- můžete si vybrat ze dvou levelů, začátečník nebo trochu dražší pokročilý
- jedna začátečnická polo-soukromá lekce nás stála 400 000IDR, což je cca 750Kč
- v ceně je logicky půjčovné surfu, rashvest (speciální tričko s UV filtrem proti poškrabání), voda
- navíc si za 200 000IDR (necelých 400) můžete pořídit set fotografií
Santai Surf School vlastní ostřílený balijský surfař Gede a jeho anglická manželka Henney, která s námi komunikovala v mailu a potkali jsme ji ještě den před lekcí, kdy jsme se zastavili na vycházce a připomenuli se. Čas surfování zasílají mailem s krátkým předstihem, podmínky se samozřejmě každou chvíli mění a my se skoro do poslední vteřiny strachovali, jestli kvůli onomu zemětřesení a velikým vlnám vůbec bude možnost na surf vlézt. Naštěstí byla, a to hned na devátou ráno, protože takto časně je moře k začátečníkům nejpřívětivější.

Stanoviště Santai Surf School bylo přímo na Seminyak Beach, co by kamenem dohodil od našeho hotelu, takže se nám úplnou náhodou povedl parádní kauf. Hned jsme se seznámili se zbytkem skupinky, což byly dvě slečny z Ameriky, celkem jsme tedy byli pouze čtyři na dva instruktory. Perfektní! Navlékli jsme se do super upnutých speciálních trik, hodili po nás očkem kvůli přeměření na správnou velikost surfu, a už jsme byli ponoření do detailní instruktáže na břehu.

O surfování jsme nevěděli zhola nic, dokonce jsme ani dopředu nestudovali žádná videa na youtube (to je co říct, protože Tom se podle zázračného youtube naučil řídit skútr). Neměla jsem nejmenší tušení, že na spodní straně se nachází nějaké ploutve, které surf kormidlují. Vysvětlili nám, kde je nos-střed-ocas (a jak došlápnutím na něj můžete zrychlovat), a upozornili třeba na to, že se nikdy nemáte při padání ze surfu odrážet (už tak jste na začátku v celkem mělké vodě a stejně jsem si nabila záda, i když jsem jen přirozeně plachtila dolů). Nejdůležitější bylo ale postavení se, takzvaný ,,pop up“. Technik je samozřejmě spousta, ale lehce vám přiblížím tu naši – byla opravdu účinná, protože se nám to všem velmi brzo povedlo a několikrát jsme vlnu sjeli, než lekce skončila. Podle recenzí na Tripadvisoru to fakt není pravidlem! Všichni tam kluky ze Santai Surf za jejich přístup chválili. Ještě než jsme začali zvednutí zkoušet, postavili jsme se do řady a instruktor do jednoho po druhém zezadu šťouchnul – podle toho, na kterou nohu jsme při přepadnutí dopadali, určil naši „hlavní“ nohu.

Pop up se skládal ze čtyř kroků – v základní pozici ležíte na břiše a palce na nohou vám musí končit správně na ocasu prkna. Dlaně máte položené na prkně v úrovni prsou. V prvním kroku napnete ruce a zvednete horní polovinu těla. V druhém kroku zvednete celé tělo, takže se dostanete do kliku. Při třetím kroku vystrčíte ,,zadní“ nohu, pro všechny to zrovna byla levá. A poslední krok znamená, že předsunete i druhou nohu, jste v podřepu, z něho se narovnáte a jedete. Profíci samozřejmě dělají tyto dva kroky dohromady, prostě se zvednou na pažích a pak vyskočí, ale tahle rozložená pomalejší technika fungovala parádně. Rozpažit ruce, chodidla nemít natočená ve směru surfu, ale do kolmice k ose, nezaklánět se, přidřepnout kvůli těžišti. Tadá! Možností je také při pop-upu kleknout, což nám ale moc nedoporučovali, prý to působí jednodušeji, ale vlastně si to ztížíme. Zásadní věcí je taky chodidla dostatečně „předstrčit“, když se zvedáte z pozice vleže – ze začátku se mi často stávalo, že jsem se postavila až na ocase prkna a během další sekundy jsem spadla dozadu do vody, protože to není jeho stabilní plocha. (video návod - 2:26 back foot pop-up technique)

Povím vám, ve vodě je to jiný šálek kávy. I když jsem při demonstraci desetkrát pop-up zkusila, a to naprosto bez chyby, na rozbouřeném oceánu s tisícem dalších dojmů si to člověk musel pořádně ujasnit, aby kroky nepopletl a následovaly správně za sebou. Do toho všeho se vám motá lano upevněné na noze. Na Seminyak beach to navíc bylo ztížené podmínkami oceánu – žádné pluju si a čekám, až přijde ta správná vlna, pohoda klídek tabáček. Valila se na nás jedna obří vlna za druhou, bez jediné sekundy přestávky. Umíráte už během toho, než se vám vůbec podaří se dobrodit na místo dál od břehu, kde má smysl lézt na surf. Takže sjedete vlnu – pět minut se pokoušíte jít zpátky do vody, smete vás to ke břehu, dál jdete do vody – naskočit, zvednout se, jet a znova. Byla to opravdu makačka, na konci nás oba dva už pekelně bolelo tělo, hlavně paže, na kterých zvedáte svou váhu. Na vlnu nesmíte čekat staticky, musíte být v pohybu, takže nás začátečníky odráželi instruktoři a říkali nám, kdy je ta správná chvíle na zvednutí, ke konci už Tom sám rukama pádloval a naskakoval jedna radost. V polovině jsme naštěstí měli pauzu, chvíli si odpočinuli na břehu a napili se z lahví vody, které nám zajistili. Na jednu stranu šílená únava, na druhou stranu adrenalin a chuť pokračovat.

(surfovací komiks beze slov)

Po konci dvouhodinové lekce jsme se belhali z vody a jako mrtvolky za sebou táhli těžká prkna. Surfování bez trička si opravdu neumím představit, odkrytá stehna jsem měla celá červená a poškrábaná. Prkno navíc mělo takový gumový hrubý povrch, takže jsem si o něj rozedrala ruce a dokonce měla puchýře, které mně a druhé Američance zalepovali! Prý je to dost obvyklé, ale časem to zmizí :D no, snad jednou budu surfařský machr. Zatím jsme se plazili zpátky na ubytování, ale rozhodně převládalo nadšení.


V hotelu jsme na chvíli odpadli, ale nebyl čas ztrácet čas. Vydali jsme se na oběd do včerejšího warungu a potom si u nás na recepci zařídili taxíka do centra města. Měli jsme totiž štěstí na ten správný měsíc (zhruba polovina června až července), kdy na Bali probíhal Bali Art festival. Je to akce, kdy celé Bali žije divadlem, tancem, hudbou, uměním. Soubory ze všech koutů ostrova přijíždějí předvádět svůj talent a secvičená představení. Na internetu jsem nikde nedokázala najít program, až slečna z recepce ho vylovila na nějakých místních webovkách, ale stejně jsme se vydali víceméně na slepo.

Teď by příslušelo napsat pár řádků o balijských taxících, nebo lépe řečeno TAKSI. Všechna auta taxi jsou modrá a mají nápis ,,taksi“ na dveřích a malou bílou cedulku na střeše, určitě je nepřehlédnete (občas nám to přišlo jako 90% aut na ulici). Na Bali je jedna osvědčená značka taxíků, a to Blue Bird taxi, která je všeobecně doporučovaná na internetu a v průvodcích. Jako značku mají, překvapivě, logo ptáka. To by ale nebyli vychytralí Balijci, aby jakákoliv a každá úplně jiná značka taxíku měla prakticky totožný obrázek – prostě musíme zmást turistu a vyrýžovat nějaké peníze. Blue Bird taxi má totiž taxametr a jasně danou cenu, vycházelo to tuším 7000IDR na kilometr plus zhruba 5000IDR nástupní taxa. I tak musíte zkontrolovat, jestli ho opravdu zapnul. Bohužel jednou se nám v nestřeženém okamžiku podařilo odchytit takzvané „letištní taxi“, které je dvojčetem. Fixní cena je potom hrůzostrašných 100 000IDR, i když jsme ujeli snad pouhé dva kilometry. Ani s Blue Bird taxi to ale nemusíte vyhrát, cestou do Denpasar Art center jsme vše sledovali na GPS v mobilu a bylo nám jaksi divné, že jede šílenou oklikou, ale co chcete řidiči říct? Za cestu tam jsme platili 145 000IDR, za cestu zpátky přímou cestou už jenom 70 000IDR, a to i s dýškem. Obecně jsme se taxíkům spíš vyhýbali, na podobné kontrolování a smlouvání moc nemám nervy.

Denpasar Art center byl takový komplex chrámečků, sošek, pódií, a taky miliardy a ještě víc místních, mezi kterými jsme zářili bělobou na sto honů. Opravdu, za celé odpoledne jsme minuli maximálně tři další turisty. Chvíli jsme tápali, kde se všechna ta pódia s krkolomnými názvy nachází, ale ochotní hlídači nás zavedli na místo představení, které začínalo v pět hodin. Posadili jsme se na trávu a sledovali šrumec kolem nás, početné rodiny s nakoupenými haldami jídla. Každý si vždycky sundal pantofle, úhledně je seřadil vedle sebe a pak se na ně posadil. Vystoupení, které jsme měli to štěstí zhlédnout, začínalo průvodem herců v úžasných maskách a tradičních oděvech. Bylo to něco opravdu nádherného, neobvyklého, bohatého a barevného. Později jsme při procházce viděli, jak se ženy navzájem líčí a vyčesávají si pečlivě vlasy.
Naše představení zrovna komediálně předvádělo něco o vztazích mužů a žen, místní doslova řičeli smíchy, my bohužel neporozuměli ani ťuk, ale stejně to bylo parádní. Mezi scénami s dialogy tančily ženy takzvaný legong – původní tanec z Bali, který je založený na zvláštních pohybech chodidel a gestech rukou, především ale na mimice a trochu legračních vytřeštěných očích. Pokud chcete vidět něco opravdu místního a tradičního, určitě si ho nenechte ujít! Do toho všeho hrál gamelan, nejdůležitější nástroj pro balijskou hudbu. Zní trošku jako nějaká zvonkohra, xylofon, ale tak zvláštně, občas falešně, hrozně psychedelicky a táhavě. Naprosto autentickou představu získáte po spuštění tohoto videa (ideální pro hodinku meditace).

V Denpasar Art center jsem taky poprvé navštívila ryze místní toaletu. Po všech absolvovaných cestách mě hned tak něco nepřekvapí, nikdy nezapomenu na jedno čínské WC – přede mnou naprosto nádherná Číňanka v šatech a bílých jehlách, celou dobu ve frontě jsem ji obdivovala. Potom opustila kabinku, já šla po ní… a představa toho, jak na tom šíleném tureckém záchodě v těch sněhově čistých jehlách balancuje, byla opravdu bizardní. Tady jsem se nejprve divila zvláštním zvukům zpoza dveří, než se ukázal jejich původ – Balijci primárně nepoužívají toaletní papír, ale umývají se po záchodě vodou (dokonce na to mají přesně určenou ruku, levou máte na hygienu, pravou k jídlu). V horším případě jim poslouží kyblík, v lepším hadice natažená přímo vedle mísy. To si pak na dlažbě pěkně počvachtáte! No, i to k cestování patří, co si budeme povídat.


Náš výlet do hlavního města se blížil ke konci, snad už jen jediné varování – oproti Seminyaku (a předpokládám taky Legianu a Kutě), které turisty doslova praskají ve švech, nebyla v Denpasaru po setmění jediná bílá duše. Tomu taky odpovídal počet taxíků. A jelikož na Bali s existencí pouličního veřejného osvětlení rozhodně nepočítejte, je vrcholná zábava štrádovat si to při pátrání po odvozu dva kilometry v úplné tmě po absolutně rozšrotovaných chodnících (s tím naopak určitě počítejte… a ujistěte se, že vám pojišťovna proplatí zlomenou nohu).

- A kam že to vlastně chcete hodit?
- Bintang supermarket.
- Aaaa Bintang!

Takže tak. Další den nabitý k prasknutí byl za námi. Příště se už dozvíte něco o opravdových top/must see lokalitách z předních stran Lonely planet a taky o tom, jak jsme málem pošli na ,,Bali belly.“

0 komentářů:

Jak jsme překonali teroristy a zabydleli se na Bali

11.11.16 T&T 0 Comments


CESTA | SEZNÁMENÍ S BALI | PRVNÍ DOJMY ZE SEMINYAKU |

Život už to tak chce, dopřát nám trochu toho neplánovaného adrenalinu. Když se blížil náš odlet na Bali, objevily se poplašné zprávy o zemětřesení na Lomboku a následných obřích vlnách, které smetly pobřežní restaurace a dokonce několik turistů. Pokud máte alespoň malou představu o vzhledu denpasarského letiště (alis nudle začínající a končící v moři), chápete naše znepokojení. Ale co, mávli jsme rukou. Zrovna tak jsem se smála a obracela oči v sloup, když se kamarádi vyptávali na teroristy a imigranty.

Celá natěšená naposledy zkontroluju zprávy, než ulehnu ke krátkému spánku, který mě dělí od ranní cesty vlakem do Budapešti. Asi nikdy nezapomenu na ten šok, když jako první titulek naběhla zpráva o teroristickém útoku na istanbulském letišti – přesně tom, na kterém jsme se měli za nějaký půl den nacházet. S každým obnovením naskakoval vyšší a vyšší údaj o počtu mrtvých, zkolabovaly webovky letiště i společnosti Turkish Airlines. Tu noc jsem snad nezamhouřila oko. Ale co nám zbývalo? V 6 ráno už jsme nasedali do vlaku a neměli ani nejmenší tušení, co se bude dít. Vyrazili jsme slepě do cizího státu a doufali, že se z něj dostaneme dál. Na budapešťském letišti jsme zjistili, že ranní i večerní spoj do Istanbulu byl zrušen a jako zázrakem náš odpolední zůstává. Aleluja! Nadšení povadlo, když se zpoždění natáhlo na hodinu a půl, tedy čas, který jsme měli na přestup. Nikdo nám nedokázal poodhalit situaci na Atatürkovi, panoval tam prostě a jednoduše zmatek. Trochu jsme se uklidňovali faktem, že do Kuala Lumpur se dostaneme, prostě by nás posadili na následující spoj, ale samostatně koupený přesun na Bali od AirAsia by byl fuč.

Nikdy jsem snad v letadle nebyla tak zkamenělá a politá ledovým potem. Když jsme dosedli na plochu istanbulského letiště, trvalo snad hodiny, než přistavěli schodiště a autobus s námi vymetl i ty nejzapadlejší uličky, než jsme z něj málem za jízdy vyskočili do haly. Na ceduli departures nemělo letadlo do KL žádné zpoždění a zbývalo 15minut do odletu. Sprint! Úplně jako scéna z filmu (taky všichni vidíte McCallisterovi ze Sám doma?), ale klidně bych si ji už neopakovala, děkuju. Na gate to zelo prázdnotou, ale byli tam ještě zaměstnanci letiště a pustili nás dál.

Vítězství! Nasedli jsme do přistavěného autobusku, kde bylo dalších asi deset lidí. Rekord na 500m v trysku, který jsme rozhodně pokořili, trošku ztratil na hodnotě, když jsme další hodinu seděli v tom samém autobuse a nehnuli se z místa. No, hlavně že vyšší cíl byl dosažen a nám se podařilo odletět do Kuala Lumpur. Stejně tak rodičům, kteří ten den zrovna jako my přes Istanbul putovali do Tokia. O našem rozpoložení svědčí i fakt, že do příletu na Bali nemáme snad jedinou fotku.

Poučení pro příště – Istanbul už raději ne-e.

Let z Istanbulu do Kuala Lumpur trval necelých 11hodin. Na jednu stranu obrovská úleva a blaho (,,teď už se nic horšího stát nemůže“), na druhou stranu pořád podivná tíseň a strach. Chtěla jsem být už nohama pevně na zemi a to v cílové destinaci, prosím pěkně.

V Kuala Lumpur naštěstí proběhlo radostné shledání s našimi zavazadly. Tedy potom, co jsme k pásu s vyloženými kufry dojeli místním vláčkem – letiště KLIA je opravdu obrovské. Air Asia létá z terminálu KLIA2, který náleží víceméně nízkonákladovkám. Na přesun vláčkem se musí kupovat jízdenka a stála kolem 2RM, což je asi 10Kč. Na terminálu jsme se poctivě odbavili s vytisknutými cedulkami na batohy, které vám AirAsia podstrčí při online check-inu – slečna na přepážce na nás hleděla jako zjara, evidentně to bylo zbytečné (no jo, já poctivka). Trochu jsme podcenili frontu na gate a další průchod imigračním – na to si v Kuala Lumpur nejspíš potrpí, tolikrát jsem otisk prstů snad ještě nedávala.

AirAsia nemělo žádné zpoždění a letadlo vypadalo úplně normálně, stejně tak servis. Předplatili jsme si k jídlu jednoduchý kuřecí wrap, který mi sice svou pálivostí znecitlivěl ústa po zbytek cesty, ale zasytil. Tentokrát jsme si už vybrali sedadla u okýnka – přece jen pozorovat oceán a indonéské ostrovy, to už za to stálo! Po třech hodinách, rozlámaní z tak dlouhé a psychicky náročné cesty, jsme se snášeli přímo na vodní hladinu. Ne, na poslední chvíli tam fakt byla dráha, uf! Letiště Ngurah Rai je prostě zážitek.

Po takové pouti jsme opravdu ocenili, že jsme si dopředu smluvili přes internet řidiče. Dav stejně vypadajících tmavších chlapíků, kteří jeden přes druhého lákali do svého taxíku, jsme tak mohli ignorovat. Náš řidič sice chudák vůbec netušil, kde máme hotel (jak se později ukázalo, snad nikdo nejezdí s GPS a je jim úplně jedno, že nic neví – taková navigátorská samoobsluha), ale naše offline mapa bohudíky ano.

Honem ubytovat a do vedlejšího supermarketu pro něco k snědku. Vedro, vlhko, houkání aut, hluční veselí opálení lidé, těch dojmů bylo tisíc. A my šťastně padli do postelí. Na Bali!

- cena během našeho pobytu cca 700Kč za pokoj s koupelnou na noc
- zpětně asi nejslabší ubytování z celého pobytu, ale posloužilo nám
- v této turistické části ostrova je obecně horší najít „obyčejné“ levnější ubytování
- skvělá poloha pár minutek chůze k moři a vedle největšího místního supermarketu Bintang (a taky perfektní navigační bod „aaaaa Bintang!“)
- inzerují sice bazén, ale spíš je to taková… teoretická ozdoba/vana
- v ceně je snídaně z klasických místních pokrmů: nasi goreng/mie goreng/případně kontinentální s toasty a džemem
- schované od hluku z ulice, ale dost vlhko (je to ve stíněném dvoře), takže nám nikdy nic neuschnuloProtože jsme přiletěli akorát na noc, poměrně v pohodě jsme vstali, nasnídali se (náš první Nasi Goreng!) a o půl 10 už vyrazili na obhlídku okolí. Seminyak je takové pozvolné pokračování Kuty a Legianu, a i když je vzdálené nechvalně proslulému středobodu australských turistů, pravé Bali to rozhodně není. Potkáváte davy turistů, obchůdky, chrámečky, vše v balijském hávu, ale takové klasické letovisko u moře. Na každém kroku na nás pokřikovali taxikáři, místní totiž neujdou pěšky snad ani deset metrů a chůzi se hrozně diví. Dost s respektem jsme sledovali místní provoz a raději se nesnažili myslet na to, že v něm brzo budeme na skútru kličkovat. Pokud ovšem odbočíte z hlavní turistické třídy, najednou se ztratíte ve změti maličkých uliček, kde přestanete mít přehled o tom, co je cesta do něčího domu a co je veřejný prostor. Zrovna tak jsme ztráceli ponětí o tom, která budova je chrám a která je normální obydlí – později jsme se v průvodci dočetli něco víc o principu stavění balijských domů a také o jejich rodinných oltářích.

Nedalo nám to a po krátké obchůzce se vydali na pláž. Seminyak beach je obrovský kus rozpáleného písku, kde prakticky nenajdete stín a lehátka se slunečníky jsou celkem velký business, ale stejně je nádhera se po něm procházet, míjet surfaře a dívat se, jak sjíždí vlny. Ty byly opravdu mohutné a přicházely jedna za druhou, bez vteřiny přestávky – opravdu si neumím představit, že by se tu chtěly koupat rodiny s dětmi. Při promenádě jsme míjeli ty drahé plážové hotely, kde všichni hosté v podstatě leželi u hotelového bazénu a na rozbouřený oceán se jenom dívali. Pokud neinvestujete do lehátka se slunečníkem, ručník si můžete roztáhnout pouze na holém kusu písku - Seminyak beach a stín se moc nekamarádí. Pro nás coby ředitele vápenky to nebylo úplně ideální, ostatně balijské vedro člověk tak jako tak nevydrží moc dlouho (stačilo vyjít z hotelu a do deseti minut jste všechno propotili).
Později jsme se ptali místních a na této straně ostrova, která je otevřená, prostě vlny jsou a budou – pokud nejste surfaři, trochu se tu vyblbnete, ale určitě tu nehledejte relaxační plavání tam a zpět.

Na oběd jsme museli odbočit trochu bokem, abychom se dostali pryč od předražených plážových podniků, a rozjeli celodovolenkovou lásku k místním džusům – na ty si člověk okamžitě zvykne, stojí klidně kolem 30 korun a vyberete si od mangového přes papájový po dračí ovoce. Odpoledne se lehce rozpršelo, ale legrační bylo, že si toho snad nikdo vůbec nevšiml. Všichni pokračovali stejným tempem dál, žádné deštníky, nic. Holt když žijete v tropech, deštík v létě je fajnová věc.
V jídelním lístku se v drtivém počtu restaurací připočítává k cenám jakási státní daň, která se všude liší. Většinou byla napsaná na samém konci lístku nebo ve spodní části jednotlivých stran, ale občas byla i skrytá. Některé podniky si také účtují další přirážku za obsluhu, pozor na to!

Neodolali jsme a později odpoledne se ještě jednou vydali na Seminyak beach. S příchodem večera místní obchodníci zručně poklidili lehátka a vystřídali je velikými tvarovatelnými vaky na sezení. Celá pláž se proměnila v jednu obrovskou letní zahrádku pro nespočet plážových restaurací. Byl to neuvěřitelně krásný pohled, doplněný sluncem zapadajícím nad mořskou hladinou. Evidentně si toho byli dobře vědomí i místní, protože během vycházky jsme minuli minimálně tři páry s fotografy, které se na písku nakrucovali v obřích plesových šatech a obleku a fotili nejspíš nějaké zásnubní portréty.

K večeři jsme se zastavili v prvním opravdu ryze místním warungu – symbolem pro zastavení se stalo (a prakticky zůstalo po celou dobu dovolené) velké množství místních i bělochů, kteří netrpělivě stáli frontu na volný stůl. Vždycky lepší než jít do prázdného, mrtvého podniku! Už zde se ukázalo, že kromě sladkého ovoce se na Bali prostě nedočkám normálního dezertu (jaký já jsem kavárenský dortíkový typ!). Palačinky s čokoládou a cheese, taková neškodná jasná kombinace. Tak nějak se ale moje představa ricotty nebo něčeho podobného dost minula s představou balijské kuchařky, která mi na palačince, kde byl z čokoládové polevy vyrobený smajlík, donesla cosi jako úplně normální nastrouhaný eidam. Řeknu vám, dost divná chuť :D při pozdějších pokusech a obhlídkách jsem zjistila, že sýr se sladkými věcmi jim přijde úplně normální.

Poslední aktivitou večera se stalo vybírání peněz. Náš sousedící supermarket Bintang byl na to exkluzivní flek – nabízel hned několik budek s bankomaty (něco jako naše staré telefonní budky, jen v nich je místo telefonního aparátu bankomat a klimatizace – občas jsme měli pocit, že vstupujeme do mrazáku a výběr nepřežijeme živí). Takováto místa jako markety, lékárny, nebo ideálně malé pobočky banky jsou nejlepším bodem pro vybírání peněz, většinou je totiž vedle sebe spousta různých druhů bank a je to bezpečnější. Kolikrát se nám stalo, že jsme přebíhali z jednoho bankomatu do druhého! Někde chtěli speciální poplatek navíc, někde vydávali jen maličký obnos, v jednom dokonce došly peníze :D zásadním faktorem byl tedy vydávaný obnos. Jelikož platíte své domácí bance poplatek za výběr v cizí zemi, je hloupost zbytečně navštěvovat bankomat několikrát. Výše se lišila od 500 000 rupií až po 3 miliony, většinou se ale pohybovala kolem milionu – což po přepočtu zase takové závratné bohatství není. Nejhorší zradou je ale to, že nejvyšší indonéská bankovka je 100 000 rupií. Slovy sto tisíc. Promrskejte matiku a přepočítejte si, kolik to dělá bankovek při výběru tří milionů. No, vezměte si velkou peněženku (a nejlépe nějakou starou, protože peníze dost smrdí!). Nám se také osvědčilo mít ještě jednu menší peněženku bokem – není úplně dobré vystavovat všechno svoje jmění, stejně tak ukazovat policii vysoké bankovky místo výmluvy, že máte pár posledních rupií. Vždycky jsme sesbírali veškeré drobné tisícovky a uložili je bokem. Samozřejmě se také nenechte zmást nulami a pořádně sledujte, co platíte a kolik vám vrací, na tyto triky hodně upozorňoval průvodce, ale nám se to nikdy nestalo. Naopak nám asi dvakrát zmateně vraceli u pokladny bankovky, když jsme se přece jen přehlédli a místo deseti tisíc jim vehementně strkali sto tisíc. A poslední trik – v době našeho pohybu se kurz pohyboval zhruba 1000IDR = 1.8Kč, velmi zjednodušeně jsme tedy od všech cen mazali tři poslední nuly a násobili je dvěma (tedy například 50 000 za oběd byla stovka, s rezervou).

Tolik tedy k prvním okamžikům na úžasném ostrově Bali. Ten den jsme šli spát plni napětí, protože dalšího rána nás čekalo vysněné dobrodružství – první životní surfování! O našich úspěších a neúspěších ale až v příštím článku, ať se máte na co těšit. 

0 komentářů:

Ready to go!

30.8.16 T&T 0 Comments


| LETENKY | CO ZAŘÍDIT DOPŘEDU | ITINERÁŘ | 

První článek bych ráda věnovala několika (miliardě) věcem, které naší dovolené předcházely, které jsme promýšleli, organizovali a vyřizovali. Pro někoho možná budou jen směšnými starostmi zelenáčů, pro někoho hloupostmi navíc, ale věřím, že i někteří další smrtelníci necestují jen tak zbůhdarma a plánují. Jelikož to byla naše první větší výprava, bude to trochu podrobnější a snad vám to jednou pomůže. Já sama se doslova ztrácela v množství papírů s rezervacemi a upomínek, co nezapomenout.

LETENKY
O hledání levných letenek už byly napsané bible, proto se tomu nebudu věnovat detailně. My byli poměrně omezení, protože jsme termín potřebovali zařídit s velkým předstihem, červencové letenky jsme proto koupili už na přelomu září/října. Nemohli jsme si proto dovolit čekat na nějaké akce, které se stejně většinou týkaly listopadu nebo února, což nás moc nezajímalo (nehledě na to, že je v tu dobu prý období dešťů). Jako obvykle jsme ozkoušeli všechna okolní letiště a nejlépe nám vyšel spoj Turkish Airlines z Budapešti do Kuala Lumpur, kde jsme si taky udělali zastávku. Navazující místní nízkonákladovky byly provařené Air Asia, kde jsme dokoupili zavazadlo a jídlo, a potom méně ověřené Malindo Air, které slibovaly perfektní promo cenu a zavazadlo v ceně. Celkově nás letenka vyšla kolem 18tisíc. Bohužel, Malindo Air nás pěkně vypekly. Jakousi záhadou se v námi požadovanou dobu na dva týdny vytratil odpolední let a samovolně nás posunuli do ranního spoje (navíc bez kontaktování, já coby neat-freak jsem to detektivně objevila sama). Takže recenzi na Malindo Air po nás nechtějte…

Jak už zmiňuji, u nízkonákladovek je potřeba si hlídat zavazadlo a případně ho dokoupit, takže na to nezapomeňte, pokud máte v dálkovém letu povolenou třicítku a v přeletu už jen patnáct kilo. Taky je dobré si ověřit a zapsat data, od kdy je možný check-in, pravděpodobně ho budete totiž vyřizovat na cestě. Air Asia ho umožňuje 14 dní dopředu, Turkish Airlines pouze den. Samozřejmě to jde i na letišti, ale pokud chcete mít jistotu a dobrá sedadla vedle sebe (což třeba u Air Asia není pravidlem), raději si pospěšte.

Zrovna tak dopředu jde vyřídit seating u společnosti Turkish Airlines, pokud jste dost aktivní a zavoláte na jejich pražskou pobočku (ovšem nesmíte mít letenky koupené přes jiného prodejce). Sice jsem tak příjemné paní snad ještě neslyšela (ehm), ale měla jsem na 11 úmorných hodin jistotu, že budu na parádním místě podle mé vlastní vůle (čti bez blízkosti přebalovacího pultu a v dostatečné vzdálenosti od loudalů z WC).

Poslední věcí je to, jak se dostat na letiště. Obzvlášť pokud nefrčíte z Prahy, ověřte si, jak se do bodu A vaší dovolené dostanete. Některé velmi brzké lety můžou znamenat nepříjemné překvapení ve formě nocování a podobně. My jsme na jednu cestu zvolili vlak, kde nám brzký nákup ušetřil pěkný peníz, zpátky už se nám víc hodil autobus Student Agency.

OČKOVÁNÍ
Očkování. Taková ta fajn věc, kde vám najednou naskakuje rozpočet, a to jste si ještě ani nekoupili žádný koktejl v pobřežní restauraci. Pokud s nimi začínáte, raději se před zhlédnutím ceníku něčeho přidržte, ale myslím, že se nevyplatí na nich šetřit nebo spoléhat na štěstí a náhody. Ale každý ať zváží po svém. Útrata se samozřejmě odvíjí od očkovacího centra, které navštívíte, my byli v brněnském Letmu v centru Avenier.

Na Bali žádná konkrétní očkování povinná nejsou, není ani malarickou oblastí, ale rozhodně doporučují cestovatelský základ – břišní tyfus (cca 800Kč) a žloutenku (cca 1000 a víc jedna dávka). Tyfus je jedna injekce, žloutenka je běh na delší trať, takže ji nenechejte na poslední chvíli. Alespoň žloutenku už jsem měla za sebou kvůli Číně. Ze strachu před opicemi a toulavými psy jsem si nechala píchnout i vzteklinu, která má tři dávky a vyjde minimálně na měsíc před cestou. Jedna dávka stojí cca 500Kč a po roce by měl člověk chodit na posilovací dávky. Jelikož je Tom nadopovaný vším od žluté zimnice po choleru kvůli služebním cestám, návštěvy doktora se mu vyhnuly.

V ordinaci vám taky většinou rovnou vystaví mezinárodní očkovací průkaz – je nutný k povinně dokládaným očkováním, ale i tak se hodí.

Nezapomeňte se podívat na stránky vaší pojišťovny a její výhody! Já splnila všechny potřebné podmínky u ZPMVČR a dostala pár korun na vzteklinu, ale jak se říká – lepší než drátem do oka.

LÉKÁRNIČKA
Po nákupech jsme si připadali jako pojízdný felčar, ale nějaké to minimum je potřeba. Už dopředu jsme začali brát betakaroten kvůli slunci (oba jsme ředitelé vápenky) a taky probiotika pro zlepšení střevní mikroflóry. S sebou jsme měli zabalené:

- černé uhlí (lepší než imodium, které řeší spíše psychický průjem)
- kinedryl
- paralen/panadol
- ibalgin
- dezinfekční sprej Septonex
- kapky do očí
- rehydratační roztok
- repelent (kvalitní, důležité složky DEET! my měli z ordinace Predator) a něco po štípnutí (např. tyčinka TravelSafe)
- antibakteriální gel (např. Sanytol)
- obvaz, náplasti (nejlépe dlouhý pás na stříhání)

ZAVAZADLA
Na Bali si kufr neberte. Prostě NE! Věřte mi, ať jste sebelepší dáma, nevyplatí se vám to. Kolikrát jsme se smáli lidem, co ho na kolečkách tahali v písku na pláži po vystoupení z lodě a představa, jak ho přenáším po rozflákaných chodnících… zabalte se do batohu. My jsme takto jeli poprvé a bylo potřeba si ho pořídit. Chtěli jsme radši investovat do něčeho lepšího a v povánočních akcích se vydali do HUDY, kde jsme si koupili batohy Deuter Futura pro – já ve verzi dámského střihu s objemem 34L a Tom 42L, každý stál kolem dva a půl tisíce (normální cena kolem 4 tisíc). Na Island by pochopitelně nestačil, ale do teplé Indonésie paráda. Sice jsme je nenosili na zádech desítky kilometrů, ale rozhodně je můžeme pochválit.

Když už jsme měli naše první pořádné batohy, začali jsme přemýšlet, jak je asi dorasují v letadle a jak je zamkneme. Nakonec jsme to nevydrželi a pořídili si na ně obal. Cena všude ve specializovaných obchodech byla šílená, pohybovala se kolem tisícovky, ale nakonec je Tom objevil v Decathlonu za 549. Byl to ten nejgeniálnější nákup století! Fakt, investujte do toho. Batohy máme zpět doma jako nové a navíc se vak dal využít jako tajná schovka věcí, které nám cestou zpět už prostě nevlezly dovnitř batohu. Cha!

Co je poslední věc, kterou potřebujete? Jmenovka! Dobře, uznávám, nejspíš úplná zbytečnost, ale v infantilních jmenovkách jsem mistr. Sladili jsme se a pořídili si tyto (protože mumínek!). Jsou pevné, stylové a přežily.

BANKOVNÍ ÚČET A PENÍZE
Obvyklé dilema spousty cestovatelů – eura, dolary, nebo prostě karta? Nakonec jsme se poprvé rozhodli pro kartu. Po dlouhém studování všech možných webovek jsme si vybrali Equa bank, která vycházela opravdu nejlépe – vedení zdarma a výběr v cizině za 9Kč bez jakýchkoliv dalších procent (oproti takové Spořce, kde je to nějakých 120Kč, ehm ehm). Pokud si taky zřizujete účet přímo na dovolenou, nezapomeňte tak učinit s předstihem, než se vše vyřídí, podepíše, doručí a aktivuje.

Důležitá je taky bezpečnost a limity, koukněte na ně! A samozřejmě aplikace do mobilu, pro mě to byla novinka, tak se s ní seznamte.

Pro strýčka příhodu jsme si vzali i něco málo hotovosti. Preferovali jsme eura, protože jsme se dočetli, že občas může být s dolary problém kvůli množství různých vydaných řad.

MEZINÁRODNÍ ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ
Pokud plánujete půjčovat skútr (ano, ano a ještě jednou ano!), je mezinárodní řidičák nutnost. Nepřestane mě udivovat, kolik lidí se na něj v různých cestopisech vykašlalo. Stojí 50Kč. Slovy padesát. Opravdu je to tak obtížné a stojí to za uplácení policistů, až vás zastaví? Věřím, že doma byste bez řidičáku taky nevyjeli.

Mezinárodní řidičáky existují dva, jeden podle vídeňské a druhý podle ženevské dohody. Na některých fórech jsem četla, že upřednostňují ten či onen - byla jsem z toho jelen, takže si Tom pořídil oba dva, hotovo šmitec. Stačí přijít na váš úřad a donést si fotografii.

Ideální je taky vyzkoušet jízdu na skútru, pokud jste na něm nikdy předtím neseděli. Ale prozradím vám tajemství – my nikoho známého se skútrem nenašli, seděli jsme na něm poprvé v životě až na Bali a voilá, žijeme!

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Tohle asi nepotřebuje podrobný komentář. Rozhodně se nespoléhejte na pojištění ke kreditce a podobně, pečlivě projděte skutečné věci, které vám garantují, a taky částky. Náhoda je blbec, radši nic nepodceňte (však už mou filozofii znáte). Za sebe můžu doporučit AXA pojišťovnu, navíc ho mají často v akci.

DROZD
Teď nemyslím toho ptáka, ale projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (tohle). Je to samozřejmě něco navíc, ale pro klidné spaní se může hodit, především v dnešní poblázněné době. Pokud cestujete na delší dobu, zvažte svou registraci, ve vzdálených krajinách není zemětřesení, výbuch sopky a podobná smůla výjimkou.

DŮLEŽITÉ DOKUMENTY
Pas, případně občanku si určitě okopírujte a schovejte bokem. Také si tyto věci nezapomeňte oskenovat a uložit někam na internet (soukromě pochopitelně)! Jednoduše si je můžete poslat na mail, kde je pak i najdete, my využívali OneDrive. Stejně tak jsme si zde uschovali letenky, jízdenky a další důležité rezervace. Papír je papír, ale pokud ho ztratíte, máte na internetovém úložišti jakousi jistotu.

VÝBAVA
Seznam věcí, které jsme si na tuto cestu sbalili, naleznete na konci článku, ale trochu podrobněji k některým položkám. Když mi Tom před očima mával s filtrační lahví a já se mu snažila vysvětlit, že je sice krása, že můžeme pít z kaluže, ale stejně k tomu nedojde, rozhodla jsem se na výbavu podívat realisticky.

- čelovka: hodí se na výstup na sopku stejně jako na večerní procházku (Bali a veřejné osvětlení? Ne-e)
- skládací příbor: byla to taková blbůstka z Hudy, ale jelikož místní jí na Bali rukama, tak se v batůžku neztratí
- redukce do zásuvky: pozor, není potřeba, neberte ji! Na Bali naše přípojky normálně pasují
- obal na doklady na tělo: není samozřejmě nutný, ale posloužil dobře
- GPS: od známého jsme měli půjčenou klasickou mapu Bali, ale nejvíc jsme používali navigaci z mobilu. Sežeňte si nějakou kvalitní offline mapu a jste v suchu
- průvodce: bylo to poprvé, co jsme si kupovali průvodce a brali ho s sebou. Úplně nám to nesedlo, stejně jsme většinu vyhledali na internetu, ale hodí se. My si vybrali toho od Rough Guides
- paměťové karty: nezapomeňte zkontrolovat jejich kapacitu a případně dokoupit další
- vhodné boty: četla jsem, že na Bali a do dalších tropických zemí stačí žabky. No, neradím vám to. Subjektivně, chodí se v nich na delších trasách prostě hrozně; objektivně, mimo město do terénu, k vodopádům a tak dále se přece jen hodí něco pořádnějšího. My měli turistické botasky (Salomon) na nejnáročnější příležitosti a jinak nosili sandály. Oba dva Wienbrenner z Bati, můžeme doporučit – prochodila jsem v nich už Čínu, vydržely vše, i když na Bali už dosloužily (to je tak, když si neporozumíte s rýžovým polem a jeho terénem). Navíc výhodou pro dámy je, že jsou funkční i moc slušivé. Jak se později ukázalo, rozhodně nejpopulárnější turistickou obuví na Bali byly ovšem Birkenstock v modelu Gizeh, ať už u žen nebo mužů.
- kosmetika: trocha ženského okénka, pánové odpustí. Já se doma maluju denně a moc ráda, včetně pečlivé úpravy vlasů a tak podobně. Na Bali se tomu nevěnujte! A i kdybyste chtěli, nepůjde to – bylo takové vedro, že i původní „tak jenom trošku řasenky“ jsem úplně vypustila. Opravdu, zbytečně si ta kvanta neberte, raději investujte do dobrého krému se SPF. Stejně tak jsem si nefoukala vlasy a ani se je nijak nesnažila stajlovat. A nelakujte si nehty na rukou, pokud nechcete jejich opravováním trávit každý večer před spaním.

PRO KLID DUŠE – UBYTOVÁNÍ, VÝLETOVÉ BALÍČKY, PŘEJEZDY V DESTINACI A DALŠÍ
Prakticky celou dovolenou můžete samozřejmě řešit až na místě, ale něco málo jsme chtěli mít jisté a odškrtnuté z pomyslného seznamu. Všechny hotely jsme rezervovali přes booking kolem února a byli jsme rádi, mohli jsme vybírat z nepřeberného množství a když jsem je později znovu obhlížela, všechna naše ubytka už byla plná nebo výrazně dražší. Nezapomeňte se u hotelů podívat, kdy je check-in a hlavně jaký je způsob platby! Často to jde pouze hotově, takže musíte speciálně vybrat nebo vyměnit peníze.

Protože jsme nechtěli zůstávat na jednom místě a ani jsme nechtěli přejíždět na dvou skútrech s batohy na zádech, našli jsme si autobusovou společnost Perama. Ta vypadala spolehlivě a zajišťovala spoje mezi hlavními turistickými oblastmi. Vše jsme tedy rezervovali dopředu a doptali se na nejasnosti mailem.

Na trase z Loviny do Amedu, kde neoperoval autobus, jsme potřebovali řidiče – procházela jsem proto fóra na Tripadvisoru, abych se poohlédla po nějakých ověřených, určitě je to lepší než se pak ptát náhodných lidí na ulici. Nakonec jsme to vyřešili formou soukromého shuttle od Peramy.

Od jedné doporučené společnosti se řidiči jsme si nakonec zařídili transport z letiště. Potom, co jsem si pročetla hrůzy o rýžování peněz na turistech v letištní hale a přemrštěných cenách za taxi, byla to jasná volba.

Po zvážení možností jsme si plánovanou cestu na Bali z ostrůvků Gili nad Lombokem zakoupili jako speed boat. Taktéž doporučuju přečíst fóra na Tripadvisoru, ověřených společností je několik, nejděte pouze po nejnižší ceně.

No a naposled k výletům – opět podotýkám, že vše jde vyřídit až na místě podle vašich možností, ale chtěli jsme mít jasno, navíc někteří poskytovali při rezervaci přes internet slevu. Dopředu jsme si vyhledali a zamluvili emailem lekce surfování, také jsme si koupili výlet s průvodcem na východ slunce ze sopky Mount Batur a v neposlední řadě zakoupili celodenní šnorchlovací výlet.

PŘEDPOKLÁDANÝ ITINERÁŘ

1. – 2.den: odlet z domova, příjezd do Seminyaku
3. – 6.den: Seminyak - surf, chrám Uluwatu a chrám Tanah Lot, pláže na jižním poloostrově
7. – 9.den: Ubud – opičí prales, rýžové plantáže, Gunung Kawi, sloní park Taro, Goa Gajah, sopka Mount Batur, Campuhan ridge walk
10. – 11.den: Lovina - vodopády GitGit a Sekumpul, jezero Buyan + Tamblingang + Bratan, chrám Ulun Danu Buyan, plantáž Jatiluwih  
12. – 14.den: Amed – koupání, šnorchlování, chrám Pura Besakih, vodní palác Tirta Gangga
15. den: Padang Bai, jeskyně Goa Lawah, Blue Lagoon beach, přejezd na Lombok
16. – 17.den: Lombok – sasacké vesnice, pláže na jihu ostrova
18. – 19.den: Gili Meno – relax, šnorchlování
20. – 22.den: Sanur – pláže, šnorchlovací výlet
23. den: odlet z Bali, první seznámení s Kuala Lumpur
24. – 26.den: Kuala Lumpur – hlavní památky v centru, návrat domů

0 komentářů:

Bali (29.6. - 24.7.2016)

26.8.16 T&T 0 Comments


Když jsme se o Bali začali bavit kdysi dávno poprvé, hlavou mi prolétlo, že by se jednalo o perfektní destinaci ke svatební cestě – ideální kombinace poznání i moře, od všeho něco. Jak čas běžel, ukázalo se, že není potřeba čekat, až budeme pod čepcem. Žít se má teď! A tak, s téměř ročním předstihem kvůli nahlášení extrémně dlouhé dovolené, proběhl onen zásadní klik potvrzující nákup letenek. Začali jsme se těšit a já měla důvod, proč přežít státnicové peklo a nehodit si mašli.

počet obyvatel: celá Indonésie cca 250 milionů, Bali 4.5 milionů a Lombok 3 miliony
jazyk: indonéština
délka letu z Prahy: žádný přímý, dá se přes Dubaj nebo třeba Istanbul (naše cesta trvala 2 hodiny do Istanbulu, 11 hodin do Kuala Lumpur a 3 hodiny do Denpasaru)
časový posun: +7 hodin (v létě +6h)
měna: indonéská rupie (cca 1000IDR = 1.5Kč)

ČÁST PRVNÍ Ready to go!
ČÁST TŘETÍOne, two, three, surf!

0 komentářů:

Vzhůru do muzeí

23.8.16 T&T 0 Comments


V neděli zrána jsme se vydali na cestu do čtvrti Ixelles, která už se dá brát jako předměstí Bruselu – tedy ještě větší klid a pohodička, pokud to vůbec jde. Vystoupili jsme na zastávce metra Trone, na které jezdí linka 6 a 2, a pokračovali liduprázdnými ulicemi až k našemu cíli, muzeu Přírodních věd, nebo chcete-li oficiálně: Royal Belgian Institute of Natural Sciences. Jako švýcarské hodinky jsme dorazili akorát na otvíračku v deset hodin a koupili si lístky za 7euro (studenti za 6e) pro stálé výstavy.

Přírodovědná muzea už jsou taková naše klasika. Největším lákadlem je rozhodně sekce s dinosaury, která je moc pěkně udělaná a hlavně část s iguanodony byla fajn zážitek. Ke konci 19.století totiž v belgickém uhelném dole učinili paleontologové největší nález kosterních pozůstatku v historii. V muzeu je vše náležitě hrdě zdokumentované a ve výstavních prostorách se můžete ve dvou úrovních procházet právě kolem těchto zrekonstruovaných koster. Expozice je i poměrně dost interaktivní, jako obvykle nás nejvíc bavili dětské hry typu „vykopej si z písku vlastního dinosaura.“ No, kdo si hraje, nezlobí.

Další opravdu povedenou expozicí je evoluce člověka, kde najdete kromě koster i rozličné 3D rekonstrukce našich předků. Prolétli jsme i minerály a prakticky opuštěné křídlo s vycpanými zvířátky, které bylo ukončené děsivou částí s hmyzem. V muzeu se nenachází nic konkrétního, co by vám zcela vyrazilo dech, ale je to příjemná zastávka a celá prohlídka vám nezabere víc než zhruba dvě hodiny.

Po opuštění muzea jsme se ještě zaskočili podívat do komplexu Evropského parlamentu, který stojí přímo vedle. Naštvané vzkazy z Brna jsem jim tam nevyřídila, nepotkali jsme (opět) ani nohu a přivítaly nás pouze hromady povlávajících vlajek členských států.

Sluníčko zatím pořád svítilo, i když se v dálce blížil déšť, a my se procházeli Ixelles směrem k oblíbenému náměstí Flagey. Míjeli jsme další a další úzké cihlové domečky a vnímali arabské a africké vibrace, protože pokud něco tahle čtvrť je, tak dooost multi-kulti. Na náměstí, které je oblíbené zejména kvůli všem možným kavárnám a podnikům v okolí, jsme se nadšeně vrhli do víru nedělního trhu. Původně jsme chtěli ochutnat hranolky z proslaveného stánku Frit Flagey, ale po zhodnocení fronty jsme se rozhodli, že předchozí ochutnávka stačila a radši si vybereme něco z trhu. Ve stánečcích nabízeli vše možné od ovoce, oliv přes mořské plody, nakonec jsme si ale objednali palačinky na slano a na sladko.

 Kvůli letním rekonstrukcím (ty jsou asi prokletí všech měst) panoval na náměstí menší dopravní zmatek, což nám zkomplikovalo hledání potřebného autobusu. Na belgických cedulích už jaksi po francouzštině, vlámštině a němčině nezbývá místo pro anglické sdělení. Nakonec jsme přece jen chytili autobus, který nás odvezl na zastávku Royale, do samého srdce všech muzeí.

Tentokrát jsme navštívili muzeum Reného Magritta, našeho zamilovaného malíře, který z Bruselu pocházel. Otevíralo v jedenáct hodin a vstupné se poměrně zásadně lišilo – 8euro klasické, pro studenty pouze 2e. Za tuto cenu jste kromě zhlédnutí expozice taky solidně promrzli, klimatizaci tu mají asi rádi. Na výstavě se nesmí fotit, proto máme jen vlastní vzpomínky a úlovky z oblíbených nákupů v museum shopu – odvážně jsme si vybrali obrovskou reprodukci oblíbeného obrazu (přežila). Pokud jste před pár lety navštívili Magrittovu výstavu ve Vídni, možná vás jeho muzeum zklame, není tak komplexní a postrádá některé stěžejní kousky, ale určitě si přijdete na své. Nechybí ani spousta informací a dokumenty o jeho životě. Magritte je sympatickým především tím, že ačkoliv se řadí k surrealistům (a já ho mám nejspíš radši než Dalího), neuměl žít jako rozmarný bohém a vedl spokojený dlouhý život s manželkou Gorgette, s kterou rád prováděl žertovné kousky zaznamenané na fotografiích a videích.

Když jsme muzeum opustili, zjistili jsme, že opravdu pršelo a dost se ochladilo. Odradilo nás to od nočního pohledu na osvícené Atomium, který jsme si ještě chtěli dopřát. Zbytek večera jsme proto strávili pojídáním posledních teplých vaflí a nákupem zásob čokolády domů.

V pondělí ráno jsme se sbalili a vyjeli k nádraží. Nebo spíš se pokusili vyjet. Evidentně se něco na trase stalo nebo šlo o výluku, ale opět jsme se nedočkali angličtiny, takže jsme zůstali v nevědomosti. Naštěstí jsme přece jen stihli shuttle bus na letiště, opět ověřený Euro Coach Shuttle. Nic zvláštního nás už nepotkalo, snad jen varování pro další milovníky sladkého! 

Čokoládová pomazánka je prý tekutina. Každého včetně nás s ní vyhazovali, bohužel.

Nakonec nám dovolili jedno zavazadlo odbavit, takže jsme do něj pomazánky nastrkali a modlili se, aby smotaná rulička Magrittova plakátu odolala náporu podpalubí. Po hodině a půl už jsme přistávali v Bratislavě, kde na rozdíl od podmračeného deštivého Bruselu pálilo slunce jako ďábel (no jo, jih!) a rozloučili se s naším prodlouženým víkendem.

0 komentářů: