Co Kerouac určitě nedělal aneb plánování před cestou

13.12.15 T&T 0 CommentsSpontánnosti se meze nekladou. Když mi kamarádka kdysi říkala, že ukrutně nenávidí plánování a v Paříži zná v podstatě pouze adresu svého ubytování, málem se mi vykloubila čelist. Jasně, moje občasná touha využít čas do poslední minuty potřebuje krotit (děkuji, Tome), ale přece jen není na škodu se na vysněný výlet trochu připravit. Následující tipy můžou být pro někoho samozřejmostí, zrovna tak jako osvíceneckou myšlenkou. 

PŘED KOUPENÍM LETENKY

* Znáte to – znuděně zkontrolujete mobil a najednou na vás vybafne nějaký oslňující akční tarif, načež si málem zlomíte nohu, jak rychle utíkáte k počítači provádět rezervaci. Podívejte se napřed, jestli se právě v dané lokalitě neodehrává nějaký místní svátek. Můžete být mile překvapeni, jako když prožijete v Americe Den nezávislosti, nebo překvapeni trochu nemile při absolvování oslav 65. výročí založení Čínské lidové republiky. Ceny ubytování mohou navíc v tuto dobu růst, stejně jako hustota lidí na ulicích a všech památkách.

* Je sice hezké si promyslet, kdy vám nejlépe vychází volno v práci, ale nezapomeňte se podívat především na počasí ve vaší destinaci – především v těch exotických vás můžou potkat deště nebo naopak sucho (a pokud toužíte vidět třeba Viktoriiny vodopády, bez vody vás asi moc nenadchnou).

* Zkontrolujte platnost pasu – u některých zemí jsou požadavky na trvání platnosti pasu po absolvování cesty specifické.

* Obhlédněte předběžně ubytování – perfektní letenka za pár korun, chceme vidět všechno, takže si navolíme dvoutýdenní termín, a potom… jedna noc stojí dvakrát tolik než celý let. Au. V mnoha metropolích jsou ceny za hotely extrémně vysoké, pokud nechcete bydlet přes couchsurfing nebo s dalšími deseti lidmi na pokoji. Pokud preferujete něco klasického, předejděte šoku včas a upravte plány.

PŘED CESTOU

* Není nad to brouzdat po pinterestu, instagramu a dalších inspirativních stránkách, abyste nasáli tu správnou atmosféru a vytvořili si seznam must see places (jen nezapomeňte, že  v realitě můžou vypadat úplně jinak).

* Pokud jedete autem, nezapomeňte se ujistit, jestli se v zemi neliší povinná výbava nebo předpisy. To samé udělejte, jestliže si auto plánujete půjčit na místě - k tomu může být zapotřebí mezinárodní řidičák.

* Nikdy nejezděte bez cestovního pojištění, náhoda je blbec. Obzvlášť při menších víkendových výletech bych na to bez Toma zapomněla, člověku si ani neuvědomí, že je v zahraničí. Pokud ho nemáte přímo k platební kartě, jako teď my dva, zařídíte si ho raz dva a za pár korun přes internet. 

* Výběr ubytování – tomu se budeme věnovat v samostatném článku, takže prozatím ta zásadní věc, umístění. Dejte si pozor na lákavé nízké ceny pokojů někde na periferii města. Je důležité si uvědomit, že následná suma za dopravu obvykle cenu hotelů blíž k centru dorovná nebo i překoná. Nehledě na priority ušetřit peníze/ušetřit spoustu času, které si musí každý stanovit sám.

* Jsem nadšený lovec slev, proto se nikdy nezapomenu podívat, jestli náhodou neexistuje nějaký suprový kupon na internetu. Stačí projet dvě tři stránky na googlu, abych o něco nepřišla – dá se tak ušetřit pár korun na ubytování nebo i větší sumy na turistických pasech. 

* I když nejste typ lidí, který si sepisuje den po dni a hodinu po hodině itinerář, je dobré si přinejmenším stanovit několik zásadních památek, míst, restaurací, whatever, které prostě musíte navštívit. Není nic otravnějšího než se ráno vzbudit v nepoznaném městě, které na vás přímo čeká, a vlastně vůbec netušit, kam se vydat. S tímto souvisí také rámcový přehled o tom, kde se která věc nachází – spojit čtyři lokality blízko sebe a strávit na nich skvělý den je mnohem příjemnější, než se neorganizovaně drkocat přes půlku města od jedné katedrály k druhému muzeu a nestihnout vůbec nic dalšího. Plánujte poznávání města pokud možno po oblastech, pokud jedete na více dní. 

* S tím také souvisí doprava – na většině našich dovolených je jednou z nejvýraznějších položek. Pokud bydlíte v centru, jde spousta míst obejít pěšky, ale nikdy to nebudou všechny (nehledě na hnusné počasí, kdy se vám rvát v davu lidí s deštníky dva kilometry nechce, nebo už prostě bolí nohy). Pokaždé se dívám na oficiální stránky dopravy ve městě, kde můžete najít výhodné ceny. Klasickou možností jsou různé turistické pasy, ale s nimi musíte jezdit opravdu výrazně, aby se vyplatili. Nejraději mám různé zvýhodněné balíčky 5/10 jízdenek.

* Stejně jako dopravu je vhodné na internetu prozkoumat i muzea a památky, které chcete navštívit. Mnoho z nich mívá některý den v týdnu/měsíci otevřeno zdarma. Mějte ale na paměti, že nejste detektivové, kteří vyhmátli top secret informaci – v takové dny se fronta do muzea několikanásobně zvětší.

* Vyplatí se předem dohledat cestu z letiště do města nebo k ubytování. Obzvlášť nízkonákladové aerolinie létají k menším letištím, ze kterých trvá přesun ještě déle. Cena za jednotlivé způsoby transferu se může docela výrazně lišit, záleží dost na vašich prioritách a síle poponášet kufry. Porovnejte oficiální shuttle busy a klasickou městskou dopravu.

* Klasického knižního průvodce si kupujeme málokdy, proto je naším věrným přítelem tripadvisor, kde se o nabídce dané lokality dozvíte opravdu všechno, ať už hledáte nejlepší parky nebo nakupování. Doporučuju taky stránky Lonely planet. Stejně tak nevynechám klasické googlování typu „10 nejlepších věcí v…“, což vám zajistí, že opravdu nic nepřehlédnete. Pro osvědčené informace se můžete obrátit na různé cestovatelské blogy a stránky, kde se ráda dozvídám ty „skutečné“ postřehy ze života.

* Když už jsme u googlování, podívejte se na věci zdarma, které jdou ve vaší destinaci prožít. Většinou se o nich sami o sobě nedozvíte a je škoda o ně přijít. 
 
* Rozhodně nezapomeňte zkontrolovat stránky use-it! Najdete zde mapy od místních se zaručenými tipy, o kterých se jinde nedozvíte. Neexistují bohužel ke každému městu, ale pokud tam vaši destinaci objevíte, vrhněte se do nastudování.

* Pokud stejně jako my rádi jíte nebo hledáte zajímavé obchůdky se sladkostmi a podobně, není na škodu se informovat dopředu, abyste získali aspoň základní myšlenku nebo záchranný bod. Obcházet večer s hladovými žaludky podniky a chytat křeče z cen v menu, to není jen tak.

* A poslední rada – pokud se na dovolené zdržíte jen pár dní nebo se jedná třeba o služební cestu, kdy v zemi až tak moc času nestrávíte, může se hodit přečíst si pár tipů ohledně místních suvenýrů. Po návratu domů pak nebudete litovat, že ten arganový olej, co pořád pracně sháníte za nekřesťanské peníze, byl v Maroku na dosah.

0 komentářů: